Sulak Alanlar Neden Önemlidir? | Doğa Notları Blogu

Dün (2 Şubat) Dünya Sulak Alanlar Günü, sulak alanların gezegenimizin ve biz de dahil olmak üzere içinde yaşayan tüm hayvanların sağlığında oynadığı hayati rol hakkında farkındalığı artırmaya adanmış bir gündü! Bu gün, 1971 yılında Sulak Alanlar Sözleşmesi’nin imzalanmasıyla yıllardır tanınmasına rağmen, Birleşmiş Milletler uluslararası günü olarak kutlandığı İLK yıldır. Bu, sulak alanların ne kadar önemli olduğuna ve onları dünya çapında korumamızın ne kadar zorunlu olduğuna işaret ediyor.

Büyük mavi balıkçıl. Heather Kerrison’ın fotoğrafı.

Sulak alanlar neden korunmaya değer?

Sulak alanların insanlar, diğer birçok hayvan türü ve bir bütün olarak iklim için çok geniş faydaları vardır. Onlar:

  • Tatlı su sağlayın kirleticileri doğal olarak filtreleyerek
  • Yiyecek ve barınak sağlayın dünya çapında MUHTEŞEM miktarda tür: dünya türlerinin %40’ından fazlası sulak alanlarda yaşıyor
    • Ontario’da risk altındaki türlerimizin çoğu (%20) ayrıca sulak alanlarda yaşıyor ve hayatta kalmak için onlara ihtiyaç duyuyor.
  • Erozyon ve sele karşı koruyun milyonlarca galon suyu emerek
  • İklim değişikliğine karşı koruyun turbalıklarda, mangrovlarda, tuzlu bataklıklarda ve daha fazlasında oluşabilen atmosferik karbonu emerek ve depolayarak.
Bu listeden sulak alanların yaşamı sürdürdüğünü öğrenebilirsiniz. Hem insan hem de hayvan yaşamı, tam burada, Ontario’da ve tüm dünyada.

Sulak alanlar da bize NEŞE, hangi göz ardı edilemez. Kano ve fotoğrafçılık gibi nazik rekreasyon fırsatları sağlarlar. Bize doğa ile bağlantı kurma fırsatı veriyorlar. Bizi hayrete düşüren türlerin çoğu, sulak alanları yuvalarına çağırır. Sulak alanlarda görebileceğiniz Ontario balıkçılları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Ontario Balıkçılları hakkındaki eski blogumuzu buradan okuyun.

Sazlarda En Az Acı. Durum: Tehdit edildi. Heather Kerrison’ın fotoğrafı.

Ne yapabilirsin?

Bu yılki etkinlikler sulak alanlar için bir eylem çağrısına odaklanıyor: dünyamızın sulak alanlarını kurtarmak ve bozulmuş olanları restore etmek için finansal, beşeri ve politik sermaye yatırımı yapmak.

Sulak alanlar da dahil olmak üzere doğal alanları korumak için politikalarını sürekli olarak değiştirmeye çalışan Çevre Savunması ve Ontario Doğa gibi yerel kuruluşları destekleyin. Ontario’nun orijinal sulak alanlarının sadece %30’u hala duruyor. Koruma ve restorasyona doğru ilerlememiz zorunludur. Ontario Nature’ın Sulak Alanlarla ilgili kampanyasına buradan göz atın, dilekçelerini imzalayabilir ve milletvekillerinize sulak alanları korumaya çağıran e-posta gönderebilirsiniz.

Evde kendi su tüketiminizi ve karbon ayak izinizi azaltmak gibi sulak alan sağlığını desteklemek için bireysel adımlar atabilirsiniz.

Sulak alanlar biyoçeşitlilik ütopyasıdır, topluluklarımızı iklim değişikliğine ve sele karşı daha dirençli hale getirir ve bize doğal dünyamızla bağlantı kurmanın bir yolunu sağlar. Saygımızı, korumamızı ve sevgimizi hak ediyorlar.

Bugün dışarı çıkın ve yerel sulak alanınıza teşekkür edin!

sıcak,

funda

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.