Önce Ne Gelir – Meyve mi Bitki mi?

Peki, bu kolay bir soru gibi görünüyor, değil mi? Ancak konu istilacı bitki yayılımı olduğunda, bazı insanlar istilacı bitkilerin nasıl etrafta dolaştığının farkında değiller (klasik cevap şudur: “Avlumda asla yayılmaz, istilacı olduğunu düşünmüyorum.”). Sanırım kuşlar ve arılar hakkında bilgi tazelemek yerinde görünüyor.

Callery armut meyvesi

İstilacı bitkiler orijinal olarak buraya farklı şekillerde gelirler, ancak bir kez burada olduklarında 3 W sayesinde yayılırlar: rüzgar, su ve vahşi yaşam (koşucular tarafından yayılanlar hariç). Tabii ki, bazı bitkiler özellikle vahşi yaşamı desteklemeye teşvik edildi; dikenli ve sonbahar zeytini olarak bilinen bitkiler (Elaeagnus sp.) bu gruptadır. O zamandan beri Gürcistan ve güneydoğu ABD’deki en büyük istilacı bitkilerden biri haline geldiler ve bugün satılmaya ve ekilmeye devam ediyorlar.

Meyve taşıyan istilacı bitkiler genellikle kuşlar tarafından onları yerken, biraz uzaklara uçarken ve meyve tohumlarını yeni yerlere bırakırken yayılır. Kuşların bu davranışı, bazı insanların, kuşların meyveleri yiyebilmesi durumunda ekosistem üzerinde net bir olumlu etki olduğuna inanmalarına yol açar. İyi anlaşılmayan şey ise, bu meyvelerin genellikle bu kuşlar için tercih edilen yiyecek olmadığı, daha ziyade düşük beslenme veya son çare olduğudur. Yetersiz beslenme göçü yavaşlatabilir ve kuşları diğer risklere karşı savunmasız hale getirebilir. Belirli bir yerli olmayan bitki, Nandina evcilaslında sedir ağdaları için toksik olabilen meyvelere sahiptir, çünkü meyveleri tıkayabilirler.

Sedir Waxwing kışın Pyrus calleryana yiyor.
Pilot Online’dan Fotoğraf Orijinal Kaynak: Carol Annis

İnsanlar daha iyi öğrendiğinde, yerli kuşlarımızın bizimle paylaştığı yaşam alanlarını iyileştirmeye yardımcı olabiliriz. Peyzajlarımız, yerli bitkiler sahadan çıkarıldıktan sonra dikildi. Bu sadece bizim bahçemiz değil, her seferinde bir akre bozulan bir milyon yarda, milyarlarca akre, ama bazılarını tekrar bir araya getirmeye ve yeni bir yaşam alanı yaratmaya başlayabiliriz. Daha sonra kuşları besleyen bitkiler – yerli bitkiler – tekrar eklenebilir.

Meyve veren yerli bitkiler, ilkbahardan sonbahara kadar meyve verir (siyah kirazdan başlayarak), ancak şimdi ve burada olduğumuz için göçmen kuşların sonbaharda ne yediğine ve kış sakinlerinin kışın ne yediğine odaklanalım.

Sonbaharda göçmen kuşlar için meyveler arasında yerli kartopuları, baharat çalıları (Lindera benzoin), güzellik üzümü (Callicarpa amerikan), çalı kızılcıkları (örn. mısır özü), çoğu alıç (Krataegus) yanı sıra geç yaban mersini (Vaccinium arboreum) ve böğürtlen (Rubus).

Gürcistan’da kışın, geç veya kalıcı meyvelere sahip yerli bitkiler arasında çiçekli kızılcık (Cornus floridaya da şimdi bilinen Benthamidia florida ), yeşil alıç (Crataegus viridis), yerli çalı ve ağaç, çobanpüskülü oluşturur (ilex) ve doğu redcedar (Ardıç virginiana).

Bu yerli meyve veren bitkiler, sadece meyve yiyen kuşlara değil, diğerlerine de yarar sağlar. Kelebekler ve güveler yerli bitkileri tırtıllar için kullanabildiğinden, yerli bitkiler böcek öldürücülere de faydalı destek sağlayacaktır. Yerli bitkiler, kuşları meyvelerden çok daha fazla destekler ve bu onların yerli olmayan bitkilere göre süper güç avantajıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.