Neden Yabani Kuşları Beslemelisiniz? | Doğa Notları Blogu

İnsanlar binlerce yıldır yabani kuşları beslerken, “modern tarz” bir kuş besleyicinin ilk kanıtı, “Ornithotrophe” ile 1825 yılına tarihleniyor. John Freeman Dovaston tarafından icat edilen Ornithotrophe, tünek sıraları ile donatılmış modifiye edilmiş bir ahşap sığır teknesiydi ve çeşitli yiyecek artıklarıyla doluydu. 1920’lere kadar kuş besleyicilerin raflara çarpması değildi, ilki bir sinek kuşu besleyiciydi ve diğer stiller kısa süre sonra mağazalarda yaygın olarak bulundu. Bugün, hobi, Kanadalı hanelerin %25’inden fazlasının bahçelerinde kuş beslediğini gösteren istatistiklerle, dünyada en çok uygulanan ve sevilenlerden biri haline geldi.

Eliminator Besleyiciden Amerikan Saka Kuşu, Mor İspinoz, İndigo Kiraz Kuşu besleme

Neden yabani kuşları beslemeliyiz?

 • Kuşlara zor zamanlarda yardım edin
  Araştırmalar yabani kuşların diyetlerinin %20-30’unu mümkün olduğunda kuş besleyicilerinden aldığını göstermiştir. Geri kalanı böcekler, tohumlar, meyveler ve nektar gibi doğal gıdalardan oluşur. Kuşlar açıkça kuş besleyicilerinden alınan ek yiyeceklere bağımlı olmasa da, bu ekstra yiyecek, zor zamanlarda bir yastık görevi görür. Kış aylarında, Ontario’daki yerli türlerimizin çoğu, diyetlerini büyük ölçüde böcek bazlı olmaktan daha çok tohum ve meyve bazlı olana kaydırır. Mevsim boyunca kar ve buz biriktikçe, bu yiyecekler kıt hale gelebilir ve bulunması zor olabilir. Kuşlara yiyecek sunarak, onlara aşırı hava koşullarıyla karşı karşıya kaldıklarında yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilecek güvenilir bir sağlıklı yiyecek kaynağı sağlar. Arka bahçedeki kuşlara yiyecek sunmak sadece kışın faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda aç göçmenlerin güçlerini yeniden kazanmalarına ve önümüzdeki yoğun yuvalama sezonuna hazırlanmalarına yardımcı olmak için hızlı ve kolay beslenme arayışına girdiklerinde ilkbaharda yardımcı olabilir. Yaz aylarında, yemliklerinizde sunduğunuz yiyecekler, civcivlere ve yavru kuşların hayata güçlü bir başlangıç ​​yapmaları için tutarlı bir yiyecek kaynağı sağlamaya yardımcı olabilir. Ve sonbaharda, kuş yemi sunmak, göçmen türlerin yolculukları için yağ rezervleri oluşturmasına yardımcı olabilir ve göçmen olmayan türlerimizin çoğunun kış aylarını geçirmelerine yardımcı olmak için büyük önbellekler oluşturmasına yardımcı olabilir.
 • Terapötik faydalar
  Kuş gözlemciliği zihne, bedene ve ruha fayda sağlar. Son araştırmalar kuş gözlemciliğinin stresten kaynaklanan kortizol seviyelerini azalttığını, kalp atış hızını düşürdüğünü ve kaygı, korku ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu faydalara ek olarak, araştırmacılar, kuş gözlemciliğinin, katılımcılar kuşları ararken ve onları tanımlamaya çalıştıkça zihinsel bir çalışma sağladığını da keşfettiler. Bu, kısa süreli hafızayı, konsantrasyonu, sabrı ve üretkenliği artırmaya yardımcı olur. Kuş gözlemciliği, hayatın mücadelelerinden uzaklaşmaya yardımcı olan ve sıkıntılı zamanlarda huzur veren sakinleştirici bir hobidir. Aynı zamanda fiziksel sağlığı güçlendirmenin ve doğayla bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Kuş gözlemciliği ve beslemenin zihinsel ve fiziksel faydaları gerçekten sonsuzdur.
 • Bilime katkıda bulunun
  Arka bahçe kuş gözlemciliği hayatımıza pek çok keyif katar ve sadece kuşları izlemek ve saymak da yardımcı olabilir. kaydetmek onlara. Yıl boyunca, hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için kuş gözlemcilerini bahçelerinde gördükleri kuşları rapor etmeye çağıran birçok topluluk bilim projesi vardır. Bu projelerden bazıları Project FeederWatch, Great Backyard Bird Count, Journey North ve eBird’ü içerir. Bu projelerin her biri kendi içinde farklı olsa da hepsi aynı amaca hizmet ediyor: kuşları kurtarın! Ve bahçenizde gördüğünüz kuşlar hakkında bilgi vererek yardımcı olabilirsiniz. Bu projelerin her birine gönderdiğiniz bilgiler çok değerlidir ve göç yollarını ve nüfus sayılarını izlemek, habitat kaybının, iklim değişikliğinin ve kirliliğin kuşları nasıl etkilediğini incelemek ve çok daha fazlası için kullanılır.
 • Topluluk duygusu
  Kuş besleme topluluğu, tüm dünyaya yayılmış milyonlarca üyesiyle ortak bir noktaya sahiptir: kuşları severiz! Son birkaç yıldır bir topluluk ve aidiyet duygusu hissetmek bazen zor olmuştur. İnternetin ve sosyal medya platformlarının gücüyle, güvenli bir alanda birbirleriyle bağlantı kurmak ve manzaraları, fotoğrafları, soruları ve düşünceleri paylaşan anlamlı topluluklar oluşturmak her zamankinden daha kolay. Sosyal medya sizin işiniz değilse, birçok alanda yüz yüze sunumlar, grup yürüyüşleri, atölye çalışmaları ve diğer etkinlikler için bir araya gelen kuş gözlemciliği veya doğa kulüpleri vardır.
 • Hayatboyu Öğrenme
  Kuş gözlemciliği ve beslemenin en iyi yanı (bence) her gün öğrenecek yeni bir şey olmasıdır. Besleyicilerde kuşları izlemek, hangi türlerin sunduğumuz yiyecekleri tercih ettiği, her türün nasıl yem aradığı ve tohumları nasıl açtığı, bireysel kuşlar ve diğer hayvanlar arasındaki ilişkiler ve çok daha fazlası hakkında bilgi sağlar. Bilim, kuşlar hakkında her gün yeni bilgiler ortaya koyuyor ve besleyicilerimizde ne kadar farklı tür olursa olsun, her an ortaya çıkabilecek ve bize öğrenecek yeni bir şeyler veren daha fazlası her zaman vardır.
Baltimore Oriole, Oriole Flower Feeder’dan BirdBerry Jelly ile beslenir

Kuşları ne zaman beslememeliyiz?
Arka bahçedeki kuşları beslemekten kaçınmamız gereken durumlar vardır. Kuş beslemenin kendi sorumlulukları vardır, bunlardan en büyüğü yemlik bakımıdır. Yemliklerinizi düzenli olarak temizleyemediğinizi fark ederseniz, kuşları kirli yemlikler yoluyla yayılan bulaşıcı hastalıklardan korumaya yardımcı olmak için uygun temizliğin yönetilebilir olduğu bir zamana kadar beslemeyi durdurmak iyi bir fikir olacaktır. Sizin ve onların güvenliği için ayıların sıkça yaşadığı bilinen bir bölgede yaşıyorsanız, kuşları beslemekten de kaçınılmalıdır. Son olarak, sizin veya komşularınızın dışarıda serbestçe dolaşan kedileri varsa, yapılacak en sorumlu şey kuşları yemek haline getirmemek için bahçenize çekmekten kaçınmaktır. Kedileri ve kuşları güvende tutmak hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Kuşları besleyemez misin? Hiç sorun değil, kuş besleyicileri kullanmadan kuşları savunmanın birçok yolu var. İşte birkaç fikir: 1) Barınak ve doğal gıda kaynakları sağlamaya yardımcı olmak için bahçenize yerel bitkiler dikin. 2) Bahçenize (veya balkonunuza) kuş banyosu veya gölet şeklinde bir su özelliği ekleyin. 3) Kuşların tünemeleri ve ailelerini büyütmeleri için güvenli yerler sağlamak için yuva kutuları ve kuş evleri kurun. 4) Kahve yetiştirirken aslında sağlıklı yaşam alanları sağlayan Kuşlar ve Fasulye gibi kuş dostu kahveler için – kahve için, kuşları kurtarın.. daha iyi ne olabilir?

Mutlu yollar!

– Şeyna

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.