Kuşlar Kışın Ne Yiyor?

İlkbahar ve yaz boyunca Ontario’da tadını çıkardığımız kuş türlerinin çoğu, daha soğuk kış aylarına ayrılır. Üreme alanları tipik olarak daha güneyde ve sıcak olmakla kalmaz, aynı zamanda aradıkları bir şeyde de bol miktarda bulunur: böcekler!

Kış için güneye göç eden kuşların çoğu, büyük ölçüde, kış aylarında kıt olan böceklerin beslenmesine bağlıdır. Böcek öldürücü kuşlar olarak sınıflandırılan Warblers, Swallows ve Martin türlerini düşünün.

Sıralı Hazne Besleyici. Fotoğraf Heather Kerrison

Kuşlar şu şekilde gruplandırılabilir:

1) Böcek öldürücüler sadece böcekleri yiyen

2) meyve yiyenler meyve üzerinde hayatta kalan

3) Granivorlar sadece tohum yiyen

4) Nektarivorlar bitki nektarına dayanan

5) omnivorlar Hem bitki hem de hayvansal madde tüketen

Böcek öldürücüler ve Nektarivorlar bölge dışına göç edecekler, çünkü şüphesiz ana besin kaynaklarının bulunmadığı bir zaman gelecek. Böcek popülasyonları erişilebilir değildir ve nektar da değildir.

Warblers çoğunlukla böcekçildir. Sarı Ötleğen beslendiği örümcek ağını terk ediyor. Heather Kerrison’ın fotoğrafı.

Kışın Amerikan Robin. Leanne Leblanc’ın fotoğrafı.

Etrafta dolaşan kuşlar tipik olarak en sert kış aylarında bile yiyecek bulabilen Frugivores, Granivores ve Omnivores’tur.

Omnivorlarla ilgili ilginç olan şey, daha çok fırsatçılar gibi olmaları, ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla böcek ve hatta meyve yemeleri ve kış aylarında çoğunlukla tohum ve/veya mevcut meyvelerden oluşan bir diyete geçmeleridir.

Sedir ağacında beslenen Sedir Waxwings (Aralık). Heather Kerrison’ın fotoğrafı.

Harika bir örnek, şaşırtıcı bir şekilde düşündüğünüzden daha sık dolaşan American Robins. Ama nasıl?! Solucan yiyorlar! Yer donduktan sonra bu iyi bir plan değil. Bununla birlikte, meyve de yerler ve bol miktarda gıda kaynağının bulunduğu bölgelerde kalırlar. Doğu Mavi Kuşları aynı şekilde işlev görür ve insanlar genellikle bazılarının kalıp yeme alışkanlıklarını değiştirdiğini öğrenince şaşırırlar.

Diyetlerini değiştiren ve etrafta dolaşan bazı şaşırtıcı kuşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için konuyla ilgili eski blogumuzu buradan okuyun.

Yıl boyunca tadını çıkardığımız kuşların çoğu, otçul oldukları için yiyecek arama alışkanlıklarını çok fazla değiştirmek zorunda değiller. Örneğin Amerikan Saka Kuşları, etçil hayvanlardır. Onları tüm yıl boyunca tohum yerken bulabilirsiniz. Kuzey Kardinaller de büyük ölçüde etçildir. Bu yüzden yıl boyunca bu harika türlerin tadını çıkarıyoruz.

Amerikan Saka Kuşu tohumlarla beslenir. Heather Kerrison’ın fotoğrafı.

Kısacası, kalan kuşlar ya mevsime göre yiyecek arama alışkanlıklarını değiştirir ve mevcut olana odaklanır (böcek yerine meyve) ya da etçildir ve yıl boyunca onları besleyen tohumları yemeye devam eder.

Yıl boyunca bahçenize çekme potansiyeline sahip çeşitli kuşlar olduğundan, en iyi yaklaşım onları desteklemek için çok çeşitli yiyecekler sunmaktır:

  • Böcek ve meyvelerin kolayca bulunabilmesi için Böcek Somun N Berry Silindirimiz gibi meyve ve böcekleri içeren Süet + Süet Silindirleri sunmayı deneyin.
  • Ayçiçeği Tohumu, Nyjer Tohumu ve Aspir gibi çeşitli tohumlar sağlayın. Darı, öğütmek için de harikadır!
  • Tüm yıl boyunca birçok türü destekleyecek ve onları bahçenize çekecek yerli meyve ağaçları dikin.

Kuşlar çok ilginç değil mi?

Zevk almak!

sıcak,

funda

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.