Georgia Yerli Bitkilerini Kullanmak: Sürekli Değişen Yol Kenarı

sabatia angularis

Yol kenarları harika yerler olabilir: yerli bitkilerle dolu, kelebekler ve güveler için nektar ve ev sahibi bitkilerle dolu yerler ve bazen çeşitlilik cepleri için sığınaklar. Ayrıca korkunç yerler de olabilirler: istilacı bitki türlerinin çalılıkları arasında dolanmış, tohumların ekildiği, filizlendiği ve geliştiği göz ardı edilen alanlar.

Benim bölgemde her iki tür yol kenarına da sahibim. Büyüme mevsimleri boyunca, nasıl yönetildiklerini ve orada neyin yetiştiğini gözlemleyerek iyi olanları takdir etmek için zaman ayırmaya çalışıyorum. Bu hafta parlak pembe çiçekler fark ettim ve yıllık gül-pembe centiyana bulmak için kenara çektim (sabatia angularis) geçen yıl aşırı biçilmiş bir alanda çiçek açıyor. Bu yıl, yolun yanında sadece altı metrelik bir şeridi biçerek büyümesine izin veriyorlar.

Bu yılın başlarında, aynı şeritte lir yapraklı adaçayı (ada çayı lyrata), Küçük’ün ragwort (Packera anonim) ve papatya pire (Erigeron sp. — hepsi önemli ilkbaharda çiçek açan yerli bitkiler. Şu anda gül pembesi centiyana ek olarak çiçek açan turuncu süt otu (Asklepias tüberoza), Sarı Kantaron (hipericum
sp.) ve keklik bezelyesi (Chamaecrista
sp.). Sonbaharda, çömleklerin olacağını şimdiden söyleyebilirim (eupatoryum sp.) ve altınbaşak (Solidago sp.). Tüm mevsimlerde, boşlukları yerli otlar doldurur.

ada çayı lyrata
hipericum punktatum

bahar gösterisi Packera anonim

Burası, çeşitli böcekler için hem nektar hem de konukçu bitkiler sağlayan, tozlayıcı bitkilerin doğal bir mevsimsel ilerlemesidir. Böceklere desteğinden dolayı, kendileri veya yavruları için böcek ihtiyacı olan kuşlara da destek sağlar.

Daha önce yol kenarlarını yazmıştım; Onlara çok düşkünüm. Birini kurtarmaya yardım etme veya birini böcekler için daha elverişli bir şekilde yönetmeye ikna etme şansınız varsa, lütfen bunu yapın. İyi bitkileri kötülerden ayırt edebilmek, iyileri kurtarmanın ilk adımıdır, bu nedenle bitki tanımlama önemlidir.

Önceki yol yazılarım:

Yol Kenarları: Çöp veya Hazine

Haziran’da Yol Kenarı Bitkileri

Vahşi Yol Kenarı ve Ortalama Bahçe

Sonbahar Yol Kenarındaki Çiçekler

yol kenarı kombinasyonu Asklepias tüberoza ve Passiflora incarnata
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.