Georgia Yerli Bitkilerini Kullanmak: Nereden Başlamalıyım?

Değişim korkutucu olabilir. Mevcut peyzajınızı daha fazla yerel bitki içeren bir alana dönüştürmek için ilham aldıysanız, nasıl başlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu, yerli bitki topluluklarına ara sıra gelen bir sorudur ve ben bunu birkaç kez ele aldım. Elbette, bir peyzaj tasarımcısı kullanmanızı öneririz, ancak bu maliyetli olabilir veya bazen insanlar bir seferde yalnızca küçük alanları değiştirmeyi göze alabilir (yine de bir plan alabilir ve her seferinde bir bölüm yapabilirsiniz).

Kelebekler, daha fazla yerli bitki eklemek için iyi bir nedendir.

Geçen yıl, bazı stratejilerin ana hatlarını çizen “Daha Fazla Yerli Bitki Kullanmayı Kolaylaştırma” başlıklı bir blog yazdım. Önerilerin Değiştir, Azalt veya Kaldır’ı içermesi şaşırtıcı olmamalıdır:

Yer değiştirmek – bu önemli bir tasarım değişikliği gerektirmez; sadece yerel olmayan bir bitkiyi (bir çalı veya ağaç gibi) tanımlayın ve onu benzer boyutta ve bölgeye uygun (güneş, gölge, vb.)

Azaltmak – bu, daha verimli dikimler oluşturmak için çimenliği azaltmaya odaklanır, ancak alanı gereği fazla büyümüş bir bitki, özellikle bir ağaç veya çalı için de geçerli olabilir; daha küçük bir bitki veya uzun ömürlü bir grup ile değiştirin.

Kaldırmak – bu, özellikle meyve verecek ve bitişik alanlarda (yakındaki komşular veya doğal alanlar gibi) daha fazlasını oluşturacak kadar olgun olan istilacı bitkileri ortadan kaldırmaya odaklanır.

Bu çalılar 30 yaşın üzerindedir ve güneşli bir yerde otururlar;
bunlar yerine geçmek için iyi adaylardır.

Yönetilebilir değişiklikleri belirlemek için bu 3 R’yi kullanın. Ne yapmak istediğinizi anladıktan sonra, bir profesyonel gibi davranın ve iki gerçek bulma adımı gerçekleştirin. Bu iki adımdaki bilgiler, değişikliğiniz için en iyi seçimleri yapmanıza yardımcı olacaktır:

Öğrenmek – seçilen noktadaki ışık ve nem koşullarınızı belirleyin. İlkbahar veya yaz aylarında güneşli bir günde, güneşin manzara boyunca nasıl hareket ettiğini izleyin ve hedeflediğiniz noktanın/noktaların doğrudan güneş aldığı saatleri sayın. Nemi kontrol edin ve nemli veya kuru (veya arada) olup olmadığını belirleyin. Tam güneş, 6 saat veya daha fazla doğrudan güneş veya daha az güneş ancak sert öğleden sonradır.

Araştırma – hangi bitkilerin mevcut olabileceğini ve hedeflerinizin neler olduğunu bulun. Alışılmadık yerli bitkileri aramak ödüllendirici olsa da, genellikle bir fidanlıkta bulabileceklerimizle sınırlıyız. Yerel bitki topluluğu web sitesindeki bu bağlantı, fidanlık bulmanıza yardımcı olabilir; sadece onları arayın veya çevrimiçi envanter listelerini kontrol edin.

Mutlu çalılar sizi iyi çiçeklenme ve yoğun büyüme ile ödüllendirir;
bu Virginia sweetspire (itea virginica)

Ne yapmak istediğinizi biliyorsunuz ve bitkilerinizi seçtiniz; şimdi bunu!

Bitki – Birini seçin
en uygun (Gürcistan’da: Ekim ve Kasım, ağaç ve çalı dikmek için iyi aylardır). 90’ların ortalarında yaz günlerinde geçici olarak kaç kişinin bir şeyler ektiğine şaşırdım.

Uygulama Bakımı – yerli olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir bitkinin ilk yılı biraz dikkat gerektirir. Yeterince yağmur yağmazsa onları sulayın, makul miktarlarda iyi organik malç (boyalı değil!) sağlayın ve onları yaratıklardan koruyun.

Küçük alanlarda çalışmak, değişikliği yönetilebilir hale getirebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.