Georgia Yerli Bitkilerini Kullanmak: Georgia Arbor Day

Servis berry

Georgia Arbor Day, Şubat ayının üçüncü Cuma günü gelir çünkü Gürcülerin ağaç dikmesi için iyi bir zaman. Ancak bu hafta bir ağaç dikmediyseniz, hala biraz zamanınız var. Gürcistan’da ağaç dikimi için iyi koşulların – serin ve nemli koşullar – Mart ayına kadar devam ettiğini söyleyebilirim.

Bahçeniz için bitki seçimi söz konusu olduğunda, özellikle yerel ekosisteminiz üzerinde olumlu bir etki yaratan bitkiler, yerli bir ağaç, yerli olmayan bir ağaç üzerinde birçok fayda sağlar. Araştırmalar meşe ve akçaağaç gibi odunsu bitkilerin yaşam döngülerinde uzun ömürlü bitkilere göre daha fazla böceği desteklediğini göstermiştir.

İki seçeneği ele alalım: yerel bir servis meyvesi (Amelanchier) ve yerli olmayan krep mersini (lagerstroemi). Doug Tallamy ve ekibi tarafından derlenen verilere göre, serviceberry 119 kelebek/güve türünü destekleyebilirken krep mersin sadece 3 türü destekler. Kuşları desteklemek istiyorsanız, hizmetçi üzümü iki şekilde kazanır: kuşların bayıldığı lezzetli meyveleri vardır ve onların da yemesi için tırtıllar yetiştirir.

Arbor Day hakkında yıllar boyunca birkaç kez yazdım. Bir ağaç aşığı olarak hiç eskimeyen bir konu. Çocuklarım ilkokuldayken, oradaki öğrencilerin kutlama yapmasına yardım etmekten zevk alırdım. 2012’deki yazımda, bu deneyimlerden bazılarını paylaştım. 2013’teki yazımda insanları gelecek için dikmeye teşvik ettim ve Joyce Kilmer’in güzel ağaç şiirini paylaştım.

2015’teki yazımda, yerel olmayan bir ağaç yerine yerel bir ağaç kullanmanın neden yerel ekosisteme daha fazla fayda sağladığını genişlettim. 2018’deki gönderim, insanların belirli ağaçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için yıllar boyunca ağaç profillerimin bir listesini sağladı. Gerçekten ağaçların bir kutlamasıydı.

Zaten yeterince yerli ağacınız varsa, altlarına bir sandalye koyun ve çok yıllık bahçenizi hayal etmeye başlayın (çünkü evet, bizim de çok yıllıklara ihtiyacımız var!).

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.