Georgia Yerli Bitkilerini Kullanmak: Foamflower Tür Değişiklikleri

İlk favorilerinizi asla unutmazsınız. Köpüğü, güzel çiçekleri ve yaprakları için erken bir favori olmasının yanı sıra öğrendiğim ilk yerli bitkilerden biriydi. Ayrıca büyümesi çok kolaydır ve satın alınabilir. Tiarella cordifolia
öğrendiğim bilimsel isimdi. Bölgemde sahip olduğum bitkinin yeni bir isme sahip olduğunu gösteren yeni bilgiler var.

Guy Nesom’un yeni bir makalesine göre: “Alabama, Georgia, Kuzey Karolina, Güney Karolina ve Tennessee’de 2021’de yapılan herbaryum koleksiyonları ve ayak-yer gözlemlerine dayanarak, bir değil beş tür Tiarella Doğu Amerika Birleşik Devletleri’nde var! ” Sağladığı harita, yaşadığım bölgenin tam olarak yeni bir tür bölgesinde olduğunu gösteriyor (Tiarella nautila):

Makale, yeni türün dayandığı bilgileri açıkça sunuyor ve okumanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki alıntı size hızlı bir şekilde ayrımlar için temel sağlar:

“Onları ayıran temel özellikler, dışkıların varlığı/yokluğu, taban yapraklarının şekli ve çiçekli sap üzerinde yaprakların varlığı/yokluğudur. Bitkiler bu fiziksel karakterlere göre sıralandığında, beş varlık coğrafyada dikkate değer bir şekilde tutarlıdır ve çok az örtüşme ile keskin sınırlar gösterir (Şekil 1, 2).”

Köpük çiçeğinden çektiğim tüm resimleri – vahşi doğada, bahçemde, başka bahçelerde – gözden geçirdim ve çiçekli saplarda yaprak aradım. Stolonların varlığı ile ilgili olarak: son yirmi yılda sadece bir kez gözle görülür dışkıları olan bir bitkiye rastladım. Bu, kuzeydoğu Georgia’ya (belki de Rabun İlçesi) yapılan bir saha gezisindeydi. Bağlantılı makaledeki fotoğraflara dayanarak (Nesom’un makalesindeki referanslara bakın), bu olabilir Tiarella stolonifera.

NE Georgia’dan, muhtemelen Tiarella stolonifera

Sosebee Koyu’ndan (NE GA) gelen bu fotoğraf yaprakları gösteriyor
çiçekli kaynaklanıyor bu yüzden muhtemelen Tiarella nautila

NW Georgia’daki The Pocket’ten alınan bu fotoğrafta yaprak yok
çiçekli gövdelerde ve yapraklarda genişlikten daha uzun, muhtemelen Tiarella wherryi

Hangisine sahip olursanız olun, köpük çiçeği harika bir yerli çok yıllık ve gölgeli ve yarı gölgeli bahçelerde ve habitatı olan restorasyon alanlarında kullanıma oldukça değer. Hem çiçekler hem de yapraklar son derece çekici. Bazal yapraklar genellikle kış boyunca devam eder ve biraz kış ilgisi sunar.

NE GA, saplarda ayraçlar
NW GA (Cloudland), minik yaprak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.