Georgia Yerli Bitkilerini Kullanmak: Çiçek Yedekleme Planı

mücevher otu (impatiens capensis)

mücevher otu (impatiens capensis) bu hafta evimde çiçek açıyor (ve bir süredir var). Geçen yıl bir bitkim vardı, saksılarımdan birinde başıboş bir tohumdan beklenmedik bir bitki. Bu yıl çok sayıda saksıda olduğu gibi saksıların etrafındaki yaprak döküntülerinde de büyümektedir; yıllıklar görünüşe göre her zaman çok fazla kök alanına ihtiyaç duymazlar. Bir tohumun daha uzağa taşındığı yerde bir bitki büyüyor.

Bu uzun boylu, sulu bitki, yerli yıllık bitkilerimizden biridir; yıllık bitkiler, bir sonraki neslin bunu yapmasını sağlamak için çok sayıda tohum oluşturur. Bu yıl daha fazla bitkim olduğu için, onların geyiklere göz atmaya yatkın olduklarını fark ettim. Bu tür tarama, bitkinin üreme şansını azaltacaktır, ancak bu bitkinin bir yedek planı vardır.

Gördüğümüz güzel çiçeklere ek olarak, mücevher otu birkaç tane oluşturabilir. cleistogamous kendi kendine tozlaşan ve daha fazla tohum oluşturan çiçekler. Gördüğümüz gösterişli çiçekler geveze Çiçekler. Kleistogam çiçekler, özellikle otlatmadan zarar görmüş olanlar için bitkiden daha az enerji gerektirir. ilginç bir açıklama okudum Bu makale: “Bitkinin hem chasmogamous hem de cleistogamous çiçeklere dönüşeceği önceden belirlenmişse, buna dimorfik cleistogamy adını verdik. Çok sık olarak, dimorfik cleistogamous çiçekler bitki üzerinde farklı zamanlarda veya farklı yerlerde ortaya çıkar. Menekşelerin bitkinin tabanında cleistogamous çiçekler üretebileceğini zaten biliyorken, makale ayrıca bizim yerli Amerikan domuz fıstıkımızın (Amfikarpaea bracteata) de öyle (bu bende neden bu kadar çok şey olduğunu açıklayabilir!).

Yukarıda, soldan sağa: bir tohum ve tohum kabuğunun kalıntıları; yeni bir fide; ve gösterişli çiçeklerden biri (ve içinde bir karınca varmış gibi görünüyor).

Birçoğumuz mücevher otunun, onlara dokunduğunuzda açılan patlayıcı tohum kabuklarına bir referans olarak, dokunma bana da dendiğini biliyoruz. Bu, bitkinin tohumlarını orijinal bitkiden daha uzağa atmasına izin verir. Cleistogamous çiçeklerden gelen tohumlar genellikle bitkiye daha yakın düşer.

Gösterişli çiçeklerden elde edilen tohumlar, böcekler tarafından çapraz tozlaştırılır ve türlerin genel olarak yararına olan, genetik olarak çeşitlilik gösteren yavrular oluşturmaya yardımcı olur. Kleistogam çiçeklerden elde edilen tohumlar genetik olarak çeşitli değildir ve daha uygun koşullar oluşana kadar popülasyonu devam ettirmek için bir yedek plan olarak üretilir. Sana o cleistogamous çiçeklerden birini göstereceğimi umduğunu biliyorum ama bir tanesini belirleyemedim. “Cleistogamous çiçekleri çok küçük (yaklaşık 1 mm uzunluğunda) ve yaprakların diplerine yakın yerde bulunur” şeklinde bir ifade buldum ve buldum. bu makale tek fotoğrafla.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.