Farklı Bir Acele

luzula akuminata, tek çiçekler

Birkaç yıl önce bahçemde dere kenarındaki bir odun yığınını ilk kez açtığımda, ıslak alanlarda ve hatta durgun suda gördüğüm çalılıklardan görünüş olarak ne kadar farklı olduğunu fark ettiğimde şaşırdım. oduncu (luzula spp.), sudaki akarsulardan daha çok çimene benziyor (Juncus spp.) ve çiçekler farklı düzenlenmiştir.

Geçenlerde bir arkadaşımla güzel bir ağaçkakan fotoğrafını paylaştım. Bu konudaki tartışmamızdan sonra, bazıları farklı alanlarda yetiştiği ve diğerlerinden belirgin şekilde daha uzun olduğu için aslında birkaç farklı türe sahip olabileceğimi fark ettim.

Sazlar hakkında yaptığım daha önceki bir blogda (Carex
spp.), çimenler, sazlar ve sazlar için kafiyeden bahsetmiştim. Görünüşe göre bunlar hala gövdeye geldiğinde “yuvarlak hücumlar”ı takip ediyor ve gerçek otları ayırt eden düğümlere/eklemlere sahip değiller.

Bitkiler şimdi çiçek açıyor ve bende 3 yerde var: caddeye yakın ön bahçede bolca varlar; evin arkasındaki ormanda tek bir bitki var; ve en geniş orman alanı, yosunlarda büyümeyi seven küçük bir formla iyi bir nüfusa sahiptir.

İlçem için bir dizi kimlik anahtarı, internetteki fotoğraflar ve herbaryum kayıtlarını kullanarak bunların 3 farklı tür olup olmadığını anlamaya çalıştım. Bulunduğum ilçeye ait 4 farklı tür rapor edilmiştir.

Tek tohumlar oluşur L. acuminata
nehir kenarı luzula (birden fazla çiçek)


Bir bitkinin tek çiçeğe sahip olması nedeniyle, onu kıllı odunsularına çevirmek kolaydı (luzula acuminata) çünkü bunu yapan tek türdür. Konumum göz önüne alındığında, muhtemelen L. acuminata sp. carolinae. Evin arkasındaki tek bitki buydu. Oradan, kalan bitkilerin birden fazla çiçeği var ve tanımlama noktaları biraz daha özneldi (çiçeklenme farklı mı, hatta geniş bir alana yayılmış mı yoksa basitçe dik mi)?

Açıkça son ikisinin farklı büyüme alışkanlıkları var ve çiçekler bile bir el merceğiyle bakıldığında biraz farklı görünüyor. Başkalarının sıradan odunları ayırt etmekte zorlandıklarını bilmekten çok az zevk alıyorum (L. multiflora) kirpi odunundan (L. ekineta) ve bazen bir araya toplanmıştır. Sonunda çimdekilerin tür olduğuna karar verdim. L. ekineta çünkü daha yayılan çiçeklenme. Diğerlerine göre daha küçük olan ormandaki, hala bir gizem. Belki tohumlar geliştiğinde, dikkate almam gereken başka bir ipucum olur.

Çoklu çiçekler, L. ekineta
Çiçek salkımının yayılması, L. ekineta

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.