Dur ve Bana 70 Ver

 

Yüzde yetmiş, yani ve aslında daha fazlası daha iyi olurdu. Bu blogu biliyorsanız, yerli bitkilerden bahsettiğimi zaten biliyorsunuzdur. İnsanlar genellikle kaç tane yerli bitki olduğunu veya yüzde kaç olması gerektiğini soruyor. Doug Tallamy ve ekibi* tarafından yapılan bir araştırma, kuş popülasyonlarının azalmasını önlemek için en az %70’in gerekli olduğunu ve daha da yüksek sayılara ihtiyaç olduğunu buldu.

Aşağıdaki alıntı bağlantılı makaleden alınmıştır: “Miktar olarak yerli olmayan bitkiler bir avluda arttı, kuşlar işgal etme ve üreme olasılığı daha düşük; doğuranlar için, onlar daha az genç üretti yerlilerin egemen olduğu bahçelerde üreyen kuşlardan daha.”

Bahçenizde kuş beslemek istiyorsanız veya genel olarak kuşları desteklemek istiyorsanız, kilit taşı yerli bitkilere ve bunların çeşitliliğine sahip olmak önemlidir. İşte kilit taşı bitkilerinin bir listesi; zaten sahip olabilirsiniz.

Bunun ulaşılamaz bir sayı veya büyük bir görev olduğunu düşünmeyin. Bahçenizde yerli meşe ve akçaağaç ağaçlarınız varsa, muhtemelen toplam biyokütlenize büyük katkıda bulunuyorlar. İyileştirme için bir numaralı fırsat genellikle çimi azaltmaktır. Ocak ayının başlarındaki yazım, bu konuyu parça parça çalışmak için bazı fikirler verdi.

İlk paragrafta bağlantı verdiğim Science Daily makalesinden alınan bu alıntı özellikle anlayışlı:

NSF’de biyolojik bilimler program direktörü Doug Levey, “Önemli ders, yerel olmayan bitkilerin peyzaj düzenlemesinde kullanılmasının bir ‘damlama’ etkisine sahip olmasıdır” dedi. “Bu çekici, yerli olmayan bitkiler, besin zincirinin tabanında daha az yiyecek sağlıyor ve böylece yerli bitkilerden daha az kuşa destek oluyor.”

Yerli bitkileri daha sık ve daha bol ekersek, kuşların gelecek yıllarda peyzajlarımızda bir yuvaya sahip olmasını sağlamaya yardımcı olabiliriz. Bu begonyaları geri koy, biraz al Otsu süs bitkisi, süt otu ve mor koni çiçeği (gerekirse bir parça çim alın). Nakavt güllerin bir kısmını kışlık çileği ile değiştirin (ilex verticillata) veya serviceberry için krep mersin (Amelanchier) ve hadi %70’e ulaşalım.

Gena Flanigen tarafından mor koni çiçeği üzerinde sinek kuşu


* Çalışma ayrıntıları: Narango, Desirée L., Douglas W. Tallamy ve Peter P. Marra. Arzu. 2018. Yerli olmayan bitkiler, böcek öldürücü bir kuşun nüfus artışını azaltır. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.