Balkan Ekoloji Projesi : Polikültür Profilleri – Çok Yıllık Üretken Polikültür – Kuşkonmaz, Frenk Soğanı, Çilek

Bir kısmını bahçelerimizde yetiştirdiğimiz ve bir kısmını da yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığımız polikültür profillerini yayınladığımız blogun yeni bir bölümüne başlıyoruz.

Gönderiye polikültür profillerimizin formatını tanıtarak başlayacağız ve daha sonra basit bir 3 türe bakacağız, her yıl bizim için bol miktarda kuşkonmaz üreten çok yıllık polikültür, yaban hayatı için yaşam alanı oluşturmak kolaydır ve nispeten düşük gerektirir bakım.

Polikültür Profil Düzenine Giriş

Sunulan polikültür şemaları, bitmiş bir eşyanın aksine bir başlangıç ​​pozisyonu olarak sunulmaktadır. Ayrıca, bir polikültürün nasıl performans gösterdiğinin, iklimsel/mikro iklimsel ve edafik faktörler, kullanılan bitki materyali ve kendi kuruluş ve yönetim uygulamalarınız nedeniyle siteden siteye önemli ölçüde değişeceğini belirtmekte fayda var.

Profil Düzeni

Polikültür profilleri aşağıdaki şekilde sunulmaktadır:

Polikültür Adı – Polikültür ve polikültür kategorisinin çalışma adı, yani Üretken – Destek veya Altyapı.

giriş – Polikültürün temel amacını belirten bir genel bakış ve temel özelliklerin kısa bir açıklaması

Uyumlu İklim (KCC) – Polikültür yetiştirmeye uygun iklim bölgelerini belirtir. İklimsel uyumluluğu belirtmek için Köppen İklim Sınıflandırma sistemine dayanmaktadır. Daha yüksek enlemlerdeki alanlarda, ışık seviyelerinizin daha düşük olacağını ve bu nedenle gölgelik yoğunluğunun daha ince olması gerektiğini unutmayın. yani daha geniş aralık, daha az bitki. Bir alan için polikültürün uyumluluğu değerlendirilirken mikro iklim koşulları iyi düşünülmelidir.

USDA Dayanıklılığı – Polikültürün yetiştirilebileceği sertlik bölgesini gösterir. Polikültürdeki en az dayanıklı bitkinin sertliğini alt limit için kullandım ve genellikle bu sadece bir bitkidir. Daha soğuk bölgelerdeki yetiştiriciler için, bu bitki (veya bitkiler), bitkinin hizmet ettiği role az çok uyan daha sert bir türle değiştirilebilir, bu nedenle yalnızca bu bilgiye dayalı bir polikültür denemeyi dışlamayın. Her bitkinin bireysel dayanıklılığını, profilin devamındaki tür listesi tablosunda bulabilirsiniz. burada bitki sertliği hakkında daha fazla bilgi.

Su İhtiyaçları – Polikültürün genel su/sulama gereksinimlerini belirtir

Işık Tercihleri ​​- Polikültürün genel ışık tercihlerini gösterir

Toprak Tercihleri ​​- Polikültürün tercih edilen toprak koşullarını gösterir. Kullandığım bitki kombinasyonları ve aralıklar, genellikle, her zaman ekimden önce daha zayıf topraklar hazırladığımız için, başlangıçta en uygun veya en uygun durumda olan bir toprakta çalışmaya dayanmaktadır. Orta derecede iyi durumda olan topraklarda (toprak sağlığı testinde 40’ın üzerinde puan alan herhangi bir şey) Bu dikim planlarının işe yarayacağından eminim.

Uygun pH – Polikültürün tercih edilen toprak pH’ını gösterir. Yetiştirdiğimiz tüm polikültürler, pH değeri 5.0 – 8.5 aralığında olan topraklardadır.

Düzen – Mekânsal Yerleşim seçeneklerine dayalı olarak polikültür için olası yerleşim seçenekleri önerir

Genel Bakış Resmi – Tasarımın bir illüstrasyonu. Bu görüntü genellikle gelişimin ilk aşamalarındaki polikültürü tasvir eder ve tasarım alanının geniş boyutlarını ve türlerin ve özelliklerin etiketli konumlarını içerecektir.

Fonksiyonel Bileşenler – Aşağıdaki alanlarda polikültürün potansiyel işlevselliğini özetler:

  • Üretim Potansiyeli – Üretim potansiyelinin özeti
  • Doğurganlık Potansiyeli – Doğurganlık potansiyelinin özeti
  • Habitat Potansiyeli – Habitat potansiyelinin özeti

Erişim – Polikültür içindeki erişimi açıklar

Tür Listesi – Polikültürde kullanılan tüm bitki türlerini ve her türden kaç tane gerektiğini (gösterilen birim başına), botanik ve ortak adı, familyayı, USDA dayanıklılık bölgesini, orman bahçesi katmanını ve işlevini listeleyen bir tablo

Olgunlaşma Aşamaları – İlk ekildiğinde ve olgunlaştığında polikültür tasarımının bir örneği. Bazen büyüme gelişme aşamalarının diğer aralıkları buraya dahil edilir.

Ekim – Dikim bölgesi içindeki bitkiler ve dikim yeri arasındaki mesafeleri gösteren dikim düzeninin bir diyagramı. Bazı polikültürler için, bu bölümde yerleşim varyasyonları için öneriler de bulacaksınız.

Çiçek/Meyve ve Bakım Masası – Bu tablo, polikültüre dahil edilen türlerin her biri için çiçeklenme ve meyve verme zamanlarını ve her tür için özel bakım görevlerini gösterir. Ayrıca, aşağıdaki kategorilerde polikültür için gerekli olan genel bakım görevleri hakkında bilgi veren bir bölüm içerir.

  • Budama ve Budama – Ne zaman ve ne kırpılır ve budanır
  • Sulama – Ne zaman sulamalı
  • Erişim – Erişimin ne zaman ve nasıl sürdürüleceği
  • malç – Ne zaman ve ne malçlanır

Takvimlerde çiçeklenme ve meyve verme zamanları hakkında bir kelime. Yüksek rakımlardaki veya yüksek enlemlerdeki bölgelerdeki uzun soğuk kışlarda, bitkiler takvimlerimizde belirtilen sırayı takip etmeyeceklerdir. Bahçelerimizde yakl. 42. paralel kuzeyde deniz seviyesinden 580 m yükseklikte, takvimler her yıl ay içinde çok fazla değişiklik olmasına rağmen doğru bir temsildir.

Sağlanan tüm kuruluş ve bakım bilgileri, başlangıç ​​bitki materyali, yani rizomlar ve çelikler ve 1. veya 2. yaşındaki fidanların kullanımına dayanmaktadır. Olgun bitkiler veya daha yaşlı bitkiler kullanıyorsanız, farklılıkları hesaba katmanız gerekir, yani daha az bitkiye ihtiyaç duyulabilir, daha yaşlı/daha büyük bitkileri desteklemek için daha fazla sulama ve doğurganlık sağlanır ve çok büyük bitkiler kullanılıyorsa muhtemelen esnetme ve destekler. Uzun vadede daha büyük tesislerden çok daha iyi performans göstereceğinden, kurulum için daha az girdi ve dikkat gerektirdiğinden ve özellikle ölçekli ekim yaparken önemli ölçüde daha uygun maliyetli olduğundan, her zaman başlangıç ​​malzemesini kullanmanızı öneririm.

Bazı süs bitkileri ve daha fazla süs polikültürü için gerekli bakımın yanı sıra, gereken bakım düzeyi her zaman tercih edilen düzenlilik düzeyine bağlı olacaktır. Genel olarak konuşursak, ne kadar az düzenli olursanız, polikültürleriniz yaban hayatı için o kadar çekici olacaktır, ancak bazı alanları düzenli tutmanın, yani hava sirkülasyonu için bol miktarda alan sağlamanın, bitki katmanları içinde daha eşit ışık dağılımına izin vermenin ve olabilecek bitkileri kontrol etmenin yararları vardır. bir alana hükmederek biyoçeşitliliği azaltır. İnsanların çoğunluğu için en azından biraz düzen gösteren bir bahçeyle bağlantı kurmak çok daha kolaydır. Güzel, üretken ve biyolojik çeşitliliği artıran çoklu kültürlere sahip olmak, yeni yetiştiricileri işe alırken ve onlara ilham verirken önemli bir faktördür.

Tamam, polikültür profiline bakalım

Polikültür Adı – Plutus – Çok Yıllık Üretken

giriş – Plutus, pazar bahçemizde (Aponia) yetiştirdiğimiz Asparagus officinalis – Kuşkonmaz, Allium tuberosum – Sarımsak Frenk soğanı ve Fragaria x ananassa – Çilek’in üç tür çok yıllık bir sebze polikültürüdür.

Uyumlu İklim (KCC) – B (sulamalı) C – D

USDA Dayanıklılığı – 5-10

Su İhtiyaçları – Üretim için gerekli sulama

Işık Tercihleri ​​- Tam Güneş/Benekli Gölge

Toprak Tercihleri ​​- hafif (kumlu), orta (tınlı) ve ağır (kil) – Verimli

Uygun pH – asit, nötr ve alkali

Düzen – Ada – Kemer – Şerit – Blok

Kuşkonmaz officinalis – Kuşkonmaz ‘Washington’ ,Allium tuberosum – Sarımsak Frenk soğanı ve Fragaria x ananassa – Çilek Plutus’u diktikten sonraki ikinci yılda

Genel Bakış Resmi

Pazar bahçemizin (Aponia) havadan çekilmiş fotoğrafı. Plutus kırmızı daire içine alınmış bölgede bulunur.

Fonksiyonel Bileşenler

Yabani otları önlemek için bir toprak örtüsü oluşturan Çilek ve mevcut ışıktan yararlanmak için güney kenarına ekilen Sarımsak Frenk soğanı ile Kuşkonmaz bu tasarımdaki gölgelik olarak kabul edilebilir.

Üretim Potansiyeli – Kuşkonmaz nisandan hazirana kadar hasat edilebilir ve sarımsak frenk soğanı nisan-ağustos ayları arasında kesilebilir. Sarımsak Frenk soğanı benekli gölgede oldukça mutludur, ancak yaz ortasında Kuşkonmaz bitkileri çok uzayabilir ve yapraklar Frenk soğanı üzerinde örtülme eğilimindedir. Frenk soğanına paralel uzanan Kuşkonmaz sırası, Sarımsakları boğmalarını önlemek için teller ile kapatılabilir. Çilek zemin örtüsü, küçük bir meyve hasadı sağlayacaktır, ancak önemli bir şey değildir, asıl amaçları zemin örtüsü sağlamaktır. Çilek yaprakları demir ve C vitamini açısından zengindir ve çaylar ve salatalar için hasat edilebilir.

Habitat Potansiyeli – Çiçeklenmeye bırakıldığında, Sarımsak Frenk soğanı bir dizi Borg için son derece çekicidir, ayrıca, kışın Kuşkonmazdan kesilen ve malç olarak yatakların üzerine yığılan biyokütle, birçok böcek ve örümcek için uygun koruma sağlar. Yatak alanını gönüllü bitkilerden uzak tutuyoruz, ancak yatakların kenarlarında ve yollarda doğal büyümeyi teşvik ediyoruz. Bu vahşi büyüme, hem yerin üstünde hem de altında yaban hayatı için bir dizi habitat sağlar.

Allium tuberosum – Eylül ayında çiçek açan Sarımsak Frenk soğanı – bahçelerimizde her zaman birçok uçan böcek türünü çeker

Erişim

Polikültür, onu çevreleyen yollar ve yatağın daha geniş bölümüne erişmek için iki anahtar deliği yolu ile yükseltilmiş bir yatak üzerine yerleştirilmiştir. Yollar, kurak mevsimde ekinleri sulamak için su bastığımız sulama kanalları olarak ikiye katlanır.

Plutus ekimden hemen sonra – Yatağın kenarındaki gönüllü büyüme, yataklar için malç sağlayarak büyüme mevsimi boyunca kesilebilir. Genellikle her yıl Ekim – Mart ayları arasında vahşi büyümeyi el değmeden bırakırız.

Dikimden sonraki ikinci yılda Plutus – Yaz


Tür Listesi

Plutus ekimden sonra ikinci sezonda. F.vesca – A.officinalis – Kuşkonmaz arasında çilek yer örtüsü iyi şekilleniyor

Olgunlaşma Aşamaları

Ekim

Sıralar ve bitkiler arasındaki dikim mesafesi örneği

Çiçeklenme, Meyve Verme ve Bakım Takvimi

Bu polikültürü nasıl oluşturduğumuz hakkında biraz bilgi almak isterseniz, burada bir önceki blog yazısı hakkında kısa bir yazı bulabilirsiniz.

Bu polikültür profilleri, Rejeneratif Peyzaj Tasarımı – Online İnteraktif Kurs yıllık olarak yürüttüğümüz ve polikültür tasarım-inşa ve yönetimini ayrıntılı olarak ele aldığımız yer. Bu gönderiyi beğendiyseniz ve polikültürlerin nasıl tasarlanacağını öğrenmek istiyorsanız, bir sonraki kurs için bize katılın.

Rejeneratif Peyzaj Tasarımı – Online İnteraktif Kurs

Rejeneratif peyzajların nasıl tasarlanacağını, inşa edileceğini ve yönetileceğini öğrenmek ister misiniz? 1 Mayıs – 13 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında Rejeneratif Peyzaj Tasarımı – Çevrimiçi Etkileşimli Kursumuz için bize katılın.

Kursu yürütmek için çok heyecanlıyız ve biyoçeşitliliği artırırken insanlar için gıda ve diğer kaynaklar üreten yenilenebilir peyzajlar, bahçeler ve çiftlikler tasarlamak, inşa etmek ve yönetmek için size güven, ilham ve fırsat sağlamak için sabırsızlanıyoruz.

Kursla ilgili her şeyi burada bulabilirsiniz ve şu anda tam kayıt ücretlerinde %20 indirimimiz var. Sadece promosyon kodunu kullanın RLD2022 bölümünde Kayıt formu indiriminizi almak için.

Bildiğimiz kadarıyla, türünün ilk örneği olan bu benzersiz çevrimiçi öğrenme deneyimini size sunmak için sabırsızlanıyoruz. Bu kursu neden almanız gerektiğini ve bu kursun size uygun olup olmadığını düşünüyorsanız, buraya bir göz at her şeyi ortaya koyduğumuz yer. sabırsızlıkla bekliyorum!

————————————————– ————————————————– ———————-

Permakültür, orman bahçeleri ve çeşitli meyve ve fındık çeşitleri de dahil olmak üzere yenileyici peyzajlar için çeşitli bitki ve tohumlar sunuyoruz. Kasım – Mart arası tüm Avrupa’ya teslimat yapıyoruz. – Mutlu bir bitkiye mutlu bir yuva verin 🙂

————————————————– ————————————————– ———————-


Projemizi Destekleyin

Yaptığımız işi takdir ediyorsanız, desteğinizi çeşitli şekillerde gösterebilirsiniz.

  • İçeriğimizi sosyal medyada yorumlayın, beğenin ve paylaşın.
  • PayPal aracılığıyla balkanecologyproject@gmail.com adresine veya FTX Pay aracılığıyla doğrudan bağış yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.